Dziś jest Światowy Dzień Walki z Rakiem

 

Światowy Dzień Walki z Rakiem znany także jako Światowy Dzień Raka obchodzony jest 4 lutego. Święto zostało ustanowione na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, zorganizowanym przez prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku w Paryżu. Od 2005 roku Światowy Dzień Walki z Rakiem organizowany jest przez Międzynarodową Unię do Walki z Rakiem, stowarzyszenia pozarządowego z siedzibą w Genewie.

W Polsce, pomysłodawcą obchodów tego dnia była Polska Unia Onkologii, dzięki której od 4 lutego 2008 roku corocznie w tym dniu organizowanie są akcje, happeningi oraz wydarzenia uświadamiające o zagrożeniu nowotworem, a także zachęcające do przeprowadzania badań profilaktycznych. W tym dniu, każdy zainteresowany ma możliwość skorzystania z porad w przychodniach onkologicznych i hematoonkologicznych oraz dokonania bezpłatnych badań na terenie całego kraju. Wielu lekarzy podkreśla ogromne znaczenie wcześnie wykrytych zmian nowotworowych, dzięki którym zwiększa się szansa wyleczenia choroby.

Nowotwory są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną śmierci pacjentów. W Polsce, najczęstszym rakiem wśród kobiet jest nowotwór piersi, zaś mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc. Należy pamiętać, że niektóre rodzaje nowotworów w początkowym okresie nie dają żadnych objawów, na przykład rak szyjki macicy (który codziennie zabija pięć kobiet), tak więc ważna jest dokładna obserwacja własnego ciała i podejmowanie odpowiednich działań w sytuacjach niepokojących. Według szacunków Polskiej Unii Onkologii, w najbliższych miesiącach może zachorować około cztery tysiące kobiet na raka szyjki macicy. Niestety, lekarze większości pacjentek nie zdołają uratować.

Corocznie, według danych statystycznych w Polsce wystawianych jest około 150 tysięcy diagnoz o wykryciu nowotworu i około 90 tysięcy osób umiera przez raka. Wraz z rozwojem medycyny, farmakologii oraz większej świadomości społeczeństwa, zauważalna jest znaczna poprawa wyników leczenia. Jeszcze kilkanaście lat temu, odsetek wyleczenia wynosił około 30%, zaś od niedawna dane pokazują, że w około 45% przypadków wygrywa się walkę z rakiem. Nowotwór nie oznacza wyroku śmierci, a wiedza oraz przeprowadzanie badań profilaktycznych zapobiegają zachorowaniu na tą jedną z najgroźniejszych chorób.