Kaja Pidzik

 

Kaja urodziła się 21 grudnia 2016 roku w Mysłowickim Centrum Zdrowia, uzyskała 10/10 pkt w skali Ap-gar. W drugiej dobie życia z powodu podejrzenia zarośnięcia nozdrzy tylnych oraz wiotkości krtani trafiła do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Radość i wielkie szczęście rodziców stłumił lęk o życie ich córeczki.

Diagnoza kliniczna brzmiała:

wrodzona wada serca pod postacią ciężkiej hipoplazji łuku aorty z krytycznym zwężeniem części poprzecznej łuku, hipoplazją zastawki aortalnej z ubytkiem przegrody międzykomorowej i międzyprzedsionkowej,
zwężenie kostne nozdrzy tylnych lewych,
wada rozwojowa oka, obustronna „colobama”,
wady rozwojowe ucha środkowego.
Wskazania : pilna operacja serca i obserwacja w kierunku zespołu genetycznego Charge.

Na chwilę obecną Kaja ma za sobą 4 lata życia i dwie poważne operacje serca w krążeniu pozaustrojowym. Pierwszą operację przeszła już w pierwszym tygodniu życia , była to operacja ratująca życie Kai. Operacja udała się pod względem kardiologicznym, niestety nastąpiły komplikacje. Podczas operacji doszło do obustronnego porażenia fałd głosowych w wyniku uszkodzenia nerwów krtaniowych. Pojawiły się również trudności z oddychaniem i konieczne okazało się przeprowadzenie zabiegu tracheotomii. W styczniu 2018 roku konieczna okazała się druga operacja serca, również w krążeniu pozaustrojowym.

Kaja pierwsze 4 miesiące życia spędziła w szpitalu. Kolejne miesiące to szukanie specjalistów i oczekiwanie na konsultacje mające określić wadę wzroku i słuchu. Nie było to łatwe ponieważ specjalistów, którzy zajmują się tak skomplikowanymi wadami wzroku i słuchu z jakimi urodziła się Kaja w Polsce jest niewielu. Po wielkich trudach i długich terminach oczekiwania Kaja przeszła badania wzroku u prof. Marka Prosta w Warszawie. Badania wzroku wykazały uszkodzenie nerwu wzrokowego „colobama” krótkowzroczność, astygmatyzm i oczopląs. Kaja nosi okulary, widzi ale konieczna jest terapia wzroku.

Kaja jest również pod opieką specjalistów z Centrum Mowy i Słuchu w Kajetanach. W Centrum stwierdzono znaczny ubytek słuchu i konieczny okazał się aparat słuchowy na przewodnictwo kostne.  Rodzice zakupili aparat w maju tego roku, jego koszt to ponad 9 tys. zł. Podczas turnusu rehabilitacyjnego w Jastrzębiej Górze, Kaja będzie uczyła się słuchać za pomocą tego aparatu. Niestety turnus jest pełnopłatny, rodzice musieli w całości opłacić go  z własnych środków.

Kaja jest nadal w trakcie badań genetycznych. Ma opóźniony rozwój psychoruchowy: nie siedzi, oddycha przez rurkę tracheotomijną, która uniemożliwia jej gaworzenie i mówienie. Je i pije samodzielnie, ma odruch ssania, ale nie potrafi gryźć i rzuć. Konsultacja z lekarzem ortopedą wykazała konieczność dopasowania Kai specjalistycznego sprzętu ortopedycznego w postaci ortez na kończyny dolne i specjalnej kamizelki, które wspomogą proces pionizacji dziewczynki.

Ze względu na tak liczne problemy Kaja pozostaje pod stałą opieką: kardiologa, laryngologa, neurologa, genetyka, okulisty i audiologa. Jest poddawana intensywnej rehabilitacji psychoruchowej i neurologopedycznej. Zajęcia odbywają się prawie codziennie. Niestety w większości wizyty u specjalistów oraz terapie są pełnopłatne. Koszty rehabilitacji i sprzętu ortopedycznego są ogromne.

W przyszłości konieczne będzie przeprowadzenie kolejnych zabiegów chirurgicznych mających na celu:

rekonstrukcje krtani,
udrożnienie nozdrzy tylnych,
operacje ucha środkowego.
Kaja pomimo tak wielu ograniczeń jest radosną i uśmiechniętą dziewczynką. Dzielnie znosi wszystkie zabiegi chirurgiczne i rehabilitacyjne. Rodzice starają się, aby jak najmniej uciążliwie odczuwała codzienność. Jednakże dla nich samych, wydatki związane z leczeniem córeczki przekraczają możliwości finansowe. Dlatego bardzo prosimy o pomoc i wsparcie w tej trudnej walce o zdrowie i sprawność Kai.


1% KRS: 0000484571 Cel szczegółowy: Kaja Pidzik 
Darowizna:
Nr konta: 64 1020 1664 0000 3202 0457 9449
Tytuł przelewu: Darowizna Kaja Pidzik

t

JAK WESPRZEĆ

Numer konta 64 1020 1664 0000 3202 0457 9449    /  KRS 0000484571